پروژه زمزم ۳ از پروژه‌های مهم توسعه‌ای - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۳ آذر ,۱۴۰۲ - ۲۰:۰۳

پروژه زمزم ۳ از پروژه‌های مهم توسعه‌ای

معاون طرح و توسعه شرکت فولاد خوزستان بیان کرد: این مجموعه پروژه‌های مختلفی را مورد هدف گذاری قرار داده است و افقی را برای سال 1410 تعریف کرده تا با رسیدن به ظرفیت 13.6 میلیون تنی، 25 درصد بازار فولاد را به خود اختصاص دهد.

به گزارش توسعه ۲۴؛ میثم شهنیانی، معاون طرح و توسعه شرکت فولاد خوزستان در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه بین المللی ایران متافو ۱۴۰۲، بیان کرد: صنعت فولاد کشور قبل از انقلاب با ظرفیت ۱.۸ میلیون تنی امروز به ظرفیت ۴۵ میلیون تنی رسیده است و جایگاه ویژه‌ای میان کشورهای دنیا داشته و به لحاظ ظرفیت رتبه ۷ و از نظر تولید رتبه ۱۰ را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: همچنین فولاد خوزستان به عنوان دومین شرکت تولید فولاد در کشور با ظرفیتی بالغ بر ۴ میلیون تن تامین کننده ۱۰ درصد ظرفیت فولاد کشور است.

معاون طرح و توسعه شرکت فولاد خوزستان گفت: یکی از برندهای قدیمی فولاد در کشور است و دربسیاری از حوزه ها می توان گفت اولین‌ها در مجموعه فولاد خوزستان شکل گرفته است.

شهنیانی خاطرنشان کرد: این مجموعه پروژه‌های مختلفی را مورد هدف گذاری قرار داده است و افقی را برای سال ۱۴۱۰ تعریف کرده تا با رسیدن به ظرفیت ۱۳.۶ میلیون تنی ، ۲۵ درصد بازار فولاد را به خود اختصاص دهد.

وی اظهارداشت: فولاد خوزستان برای رسیدن به افق ۱۴۱۰ گام های زیادی را تعریف کرده که گام اول تا پایان ۱۴۰۲، گام دوم را تا پایان ۱۴۰۴، گام سوم را تا پایان ۱۴۰۸ و گام آخر را تا پایان ۱۴۱۰ به ثمر برساند.

معاون طرح و توسعه شرکت فولاد خوزستان تصریح کرد: گام اول شامل توسعه زیر ساخت‌ها می‌شود که به عنوان مثال می‌توان به توسعه پست برق و مباحثی در حوزه اکسیژن و همچنین بازچرخانی آب و پروژه‌های مختلفی که در مجموعه تعریف شده اشاره کرد و خوشبختانه یکی پس از دیگری به تولید و بهره برداری می‌رسند.

وی در رابطه با پروژه زمزم ۳ گفت: گام دوم شامل پروژه های تعریف شده در پایین دست و بالا دست است که یکی از مهمترین پروژه‌ها زمزم ۳ است که خوشبختانه به همت کارشناسان در مجموعه فولاد خوزستان تزریق گاز و روشن کردن مشعل زمزم ۳  آغاز شده همچنین این واحد یک سوپر مگامدول با ظرفیتی بالغ بر  ۲ میلیون تن است که امیدواریم بخش عمده نیاز آهن اسفنجی در کشور را مرتفع کند البته این در صورتی است که بحث چالش‌های گازی این فرصت را از ما نگیرد.

وی ادامه داد : پروژه زمزم ۳ قبل از اینکه یک پروژه توسعه‌ای باشد یک پروژه زیست محیطی است که با تغییرات در سایز و ابعاد پروژه از مگامدول به سوپر مگامدول تبدیل شده است و همچنین در زمینی به مساحت ۲۱ هکتار اجرایی شده و اشتغال زایی مستقیم ۳۰۰ نفری را ایجاد کرده است و می‌توان گفت توانستیم یکی از بزرگترین مگامدول فعلی کشور را راه اندازی کنیم و امیدواریم تا ماه آینده خروجی آهن اسفنجی را داشته باشیم.

معاون طرح و توسعه شرکت فولاد خوزستان گفت: پس از چندین ماه کار جهادی و شبانه روزی همه ارکان مدیریت پروژه‌های ناحیه احیا و با به کارگیری تمام ظرفیت معاونت طرح و توسعه با یک کار تیمی فشرده و بعد از رفع معضلات متنوع و پیچیده، بزرگ ترین پروژه کارخانه مگامدول آهن اسفنجی در ایران با ظرفیت نهایی سالیانه ۲ میلیون تن آهن اسفنجی، در سخت ترین شرایط تحریمی و افزایش شدید قیمت ها و پس از انجام تست های راه اندازی مشعل‌های ریفرمر، روشن شد.

وی در ادامه افزود: با سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومانی در پروژه‌های توسعه ای فولاد خوزستان، در تلاش هستیم تا پایان سال ۱۴۱۰ به ظرفیت تولید ۱۳.۶ میلیون تن دست پیدا کنیم.

شهنیانی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه پروژه فولاد سازی شادگان با این محوریت که ما در حوزه شمش ها تخصصی نزدیک به ۴ دهه داریم و عمدتا تمرکز بر گریدهای ساختمانی بوده و با توجه به فضای رقابتی در دنیا و پیش رفتن صعت فولاد به سمت فولادهای کلین، طرح توسعه واحد شادگان را مکلف کردیم تا به سمت فولادهای کلین برود و فولاد سازی واحد شادگان ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون تن را در فاز اول قابل دسترس و اجرایی دارد و این پروژه نزدیک به ۹۰ درصد پیشرفت داشته واست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس