هم‌افزایی تولیدکنندگان فولادی کشور می‌تواند راهگشای پیشرفت و توسعه این صنعت - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۲ آبان ,۱۴۰۲ - ۱۷:۵۰

هم‌افزایی تولیدکنندگان فولادی کشور می‌تواند راهگشای پیشرفت و توسعه این صنعت

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در دهمین همایش استیل پرایس که صبح امروز در هتل المپیک تهران برگزار شد، بر ضرورت هم افزایی تولیدکنندگان فولاد برای پیشرفت و توسعه این صنعت تاکید نمود.

به گزارش توسعه۲۴؛ آقاجانلو در سخنان خود با بیان آماری از وضعیت تولید فولاد در جهان اظهار داشت: در سال ۲۰۲۲ تولید جهانی فولاد ۱۸۸۵ میلیون تن (۳.۹ %) نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش داشته است.

وی خاطرنشان ساخت در دو دهه گذشته تولید جهانی فولاد دو برابر شده است، ۸۵% این رشد مربوط به کشور‌های در حال توسعه که سهم چین از این میزان ۷۵% بوده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۳۰% به تولید فولاد اضافه گردد.

آقاجانلو با بیان اینکه کشورهای اصلی تولیدکننده فولاد در آسیا هستند افزود: چین با ۵۳ درصد، هند ۶%، ژاپن ۵%، آمریکا ۴.۵%، روسیه ۴% و… و ایران با ۱.۵% دهمین تولیدکننده جهان می‌باشد که با پیش‌بینی های انجام شده برای سال ۲۰۵۰ سهم چین ۳۵% و سهم هند ۱۷% خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به تولید فولادهای خاص اظهارداشت: ۳% از تولید فولاد خام دنیا اختصاص به فولادهای زنگ نزن دارد که در اتحادیه اروپا این عدد به حدود ۴.۵% و میزان تولید فولادهای آلیاژی در این اتحادیه به حدود ۱۸% می‌رسد.

آقاجانلو با اشاره به تولید این نوع فولاد در منطقه آسیا و پاسیفیک افزود: عمدتاً بین ۳ تا ۴% تولیدات در گروه زنگ نزن قرار می‌گیرد که البته این عدد در اندونزی ۳۵% خواهد بود. با احتساب تولیدات آلیاژی و کم الیاژی، متوسط تولید کیفی در دنیا ۱۰درصد تولیدات ساختمانی است و در کشورمان این عدد کمتر از ۵ درصد می‌باشد.

آقاجانلو بابیان اهم چالش‌های موجود صنعت فولاد را بشرح زیر اعلام کرد: ظرفیت مازاد داخلی، بازار مصرف خارجی، چالش کربن و محدودیت‌های زیرساختی که همه این موارد منجر به افزایش هزینه‌های تولید می‌شوند و لذا در کنار تولید نهادهای ساختمانی به جهت صیانت از مواد اولیه و انرژی داخلی، می‌بایست مقادیر تولیدات کیفی نیز مدنظر قرار گیرد و هدفگذاری برای تبدیل ۱۰ تا ۲۰ درصد از تولیدات کشور (میانگین جهانی – میانگین کشورهای توسعه یافته) به محصولات کیفی در برنامه‌های جدید کشور پیشنهاد می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس

۱۸ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

افت ۸ هزار واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲

افت ۵ هزار و ۱۸۲ واحدی شاخص بورس