نیاز ضروری کشور به واردات ماشین آلات معدنی در بلند مدت - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۲۴ مهر ,۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰

نیاز ضروری کشور به واردات ماشین آلات معدنی در بلند مدت

رئیس خانه معدن ایران گفت: واردات ماشین آلات معدنی نباید در مقطع کوتاه مدت باشد و باید به صورت دائم انجام شود؛ چرا که نمی‌توانیم سرمایه‌های خود را بدون نگاه به تکنولوژی‌های روز به کار بگیریم و از آن استفاده کنیم.

به گزارش توسعه۲۴؛ محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران در خصوص واردات ماشین آلات معدنی اظهار کرد: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که زمانی که برای پیشرفت صنعت خود برنامه‌ریزی می‌کند، در حوزه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز آن بخش محدودیت ایجاد کند. در این راستا، به نظر می‌رسد تنها کشوری هستیم که این محدودیت را برای خود در یک بازه زمانی ۳ تا ۴ ساله داشتیم که باعث شد آسیب بزرگی به این صنعت وارد شود.

وی در ادامه افزود:

در واقع محدودیت در بخش ماشین آلات و تجهیزات معدنی، افزایش قیمت تمام شده را به همراه داشت. البته ناگفته نماند در یک سال و نیم گذشته برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد که بر اساس آن، توانستیم بخشی از نیازهای داخلی را در بخش معدن تأمین کنیم.

رئیس خانه معدن ایران تصریح کرد:

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، قرار شد ماشین آلات و تجهیزاتی را که نمی‌توانیم در داخل کشور تولید کنیم، وارد کنیم که در این صورت بخش تولیدی کشور حفظ می‌شود. البته این عملکرد نباید در مقطع کوتاه مدت باشد و باید به صورت دائم انجام شود؛ چرا که نمی‌توانیم سرمایه‌های خود را بدون نگاه به تکنولوژی‌های روز به کار بگیریم و از آن استفاده کنیم.

به گفته بهرامن، طراحی در بخش معدن ابتدا با نگاه به ماشین آلات است و این درحالیست که ما امروز به هر دلیلی حق انتخاب نداریم؛ در واقع طراحی می‌کنیم، اما ماشین آلات تولید داخلی نداریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:

بنابراین می‌توان گفت ایران به تدریج از بازار رقابتی دور خواهد شد؛ لذا باید تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز خود را به صورت کامل تأمین کنیم. با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد، باید هر لحظه برنامه‌ریزی داشته باشیم و فضا را باز کنیم تا سرمایه‌گذاران از این بخش به صورت مطلوب استفاده کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس