موافقت سهامدار عمده «تجلی» با افزایش سرمایه ۴ هزار میلیارد تومانی - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۱۵ مرداد ,۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳

موافقت سهامدار عمده «تجلی» با افزایش سرمایه ۴ هزار میلیارد تومانی

شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات بازوی اجرایی پروژه های «ومعادن» که طی دو سال گذشته توانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند، همچنان در راستای اهداف خود به دنبال پیشبرد پروژه ها و کشف معادن جدید است.

به گزارش توسعه۲۴؛ مرتضی علی اکبری مدیر عامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در خصوص برنامه ها و مهمترین استراتژی های سال جاری شرکت گفت : برنامه‌های شرکت تجلی برای سال ۱۴۰۲ طبق استراتژی اصلی شرکت به خوبی پیش می‌رود. یکی از پروژه‌های شرکت، گندله سازی ۹۲۰ هزار تنی صبا امید غرب خاورمیانه است که ۳۰ درصد آن متعلق به شرکت تجلی و ۷۰ درصد آن متعلق به صبا نور است. در بازدیدی با حضور مدیر پروژه و مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت تجلی، پیمانکار و مدیرعامل شرکت فولاد تکنیک، صحبت‌هایی داشتیم. این پروژه طی یک ماه اخیر حدود ۱.۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته. با مدیرعامل شرکت توسعه معادن و فلزات، دکتر سعد محمدی جلساتی در خصوص تامین ماشین آلات خارجی آن برگزار شد که امیدواریم با پراخت پول و تامین نقدینگی مشکلات ناشی از تامین ماشین آلات هر چه زودتر مرتفع شود.

وی گفت: در فولاد کردستان که ۲۰ درصد سهامدار هستیم، دو پروژه فولادسازی و آهن اسفنجی در حال اجرا است. پروژه آهن اسفنجی پیشرفت خوبی دارد و حدود ۱ یا ۲ درصد از برنامه عقب است. فولاد تکنیک به عنوان شرکت پیمانکار اصلی انتخاب شده و با تزریق نقدینگی امیدواریم به پیشرفت قابل قبولی برسد.

او افزود: در پروژه فولاد سازی، مشکلاتی با پیمانکار به وجود آمد، در این خصوص هم جلساتی با مدیرعامل شرکت توسعه معادن و فلزات به اتفاق سایر سهامداران خواهیم داشت که با کمک همه، این پروژه فولاد سازی به جایگاه اصلی خود برگردد.

علی اکبری گفت: گزارش‌های پیشرفت پروژه‌ها به صورت ماهانه بررسی و هر ۳ ماه یکبار تحلیل و رصد می‌شود. در پروژه فولاد شرق خراسان با ۲.۵ میلیون تن کنسانتره ، ۳۵ درصد سهامدار هستیم. جلسات مستمری با مدیرعامل فولاد خراسان برگزار شد و در ارتباط با انعقاد الحاقیه قرارداد با پیمانکار اصلی وارد مذاکره شده‌ و تا امروز پروژه روند خوبی داشته است. سفارشات خارجی در حال ساخت است و سفارش داخلی با توجه به جلساتی که داشته‌ایم، قطعا با سرعت خیلی بیشتری پیش خواهد رفت.

سرمایه‌گذاری «تجلی» در اوراق کوتاه مدت

وی با اشاره به اینکه پروژه ها برای پیشرفت نیاز به نقدینگی دارند، در خصوص تامین نقدینگی گفت: یکی از استراتژی های شرکت تجلی تبدیل نقدینگی و وجوه به اوراق کوتاه مدت در بورس است تا در صورت نیاز به نقدینگی با فروش این سهام‌ در اجرای پروژه‌های جدید یا پروژه‌های در حال اجرا مشارکت نماییم. در حال حاضر، حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان وجه دراختیار داریم که تا حدود ۶ ماه آینده برای پیشرفت پروژه‌ها تزریق خواهند شد.

«تجلی» برای تامین مالی پروژه ها افزایش سرمایه می‌دهد

علی اکبری با اشاره به برنامه افزایش سرمایه شرکت گفت: شرکت برنامه افزایش سرمایه در دستور کار دارد و گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی پیش بینی شده است. برای این افزایش سرمایه حدود ۴ هزار میلیارد تومانی، موافقت کلی سهامدار عمده‌ دریافت شده تا با منابع حاصل از آن بتوانیم نقدینگی بیشتری برای اجرای پروژه ها داشته باشیم.

ورود به عناصر نادر خاکی با «تجلی»

این مقام مسئول در شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در خصوص برنامه ورود به زنجیره کشف فلزات نادر خاکی گفت: شرکت تجلی در زمینه پروژه های مجموعه زنجیره فولاد یا فلزات به خوبی عمل کرده و سرمایه گذاری در حوزه عناصر نادر خاکی یا عناصر استراتژیک (لیتیوم و عناصر همراه) یا لیتیوم و سایر عناصر را در دستور کار دارد. با توجه به معادن در اختیار، از ۱۲ معدن ۷ محدوه مربوط به عناصرنادرخاکی و ۵ محدوده مربوط به عناصر استراتژیک( لیتیوم و عناصر همراه) است. برای اجرا ابتدا باید پروانه اکتشاف دریافت و سپس گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری بگیریم، هر کدام از این‌ها مراحل نیاز به کارهای اجرایی و عملیاتی طولانی دارد.

وی افزود: مواد نادر خاکی و لیتیوم و مواد معدنی ما مانند مس و طلا در مرحله اکتشاف هستند و باید سرمایه گذاری و تزریق نقدینگی قابل توجهی در آن‌ها داشته باشیم. در حال حاضر در صدد تدارک اکتشاف تفضیلی و تکمیلی برای کشف میزان ذخیره هستیم و پس از آن وارد مرحله صنعتی خواهیم شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس

۱۸ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

افت ۸ هزار واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲

افت ۵ هزار و ۱۸۲ واحدی شاخص بورس