قطعی برق و گاز بزرگترین مانع تولید فولاد سنگان - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۶ آذر ,۱۴۰۲ - ۰۸:۱۸

قطعی برق و گاز بزرگترین مانع تولید فولاد سنگان

معاون تولید و بهره وری فولاد سنگان بیان کرد: یکی از چالش‌ها بحث انرژی و به خصوص مشکل برق در تابستان و مشکل گاز در زمستان است و با توجه به اینکه نیروگاه‌ها گازی هستند نگران هستیم با مشکل گاز و برق مواجه شویم.

سیدعلی شمسی نیا، معاون تولید و بهره وری فولاد سنگان در حاشیه نمایشگاه ایران متافو در گفتگو با توسعه 24 گفت: فولاد سنگان در ۶ ماهه اول امسال ۲ میلیون و۴۱۰ هزار تن گندله تولید کرد و که مطابق برنامه ۹۵ درصد برنامه در ۶ ماهه نخست امسال محقق شد و با توجه به بحث تابستان که محدودیت برق هم داشتیم نسبت به سال گذشته در گندله سازی ۱۰۲ درصد، یعنی ۲ درصد بیشتر از ۶ ماهه سال گذشته گندله تولید کردیم. در این بخش در ۶ ماهه نخست سال ماهیانه بیش از ۴۰۰ هزار تن تولید کردیم.

وی همچنین با اشاره به با تولید ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن  کنسانتره در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: در این بخش میانگین ماهانه ۳۵۰ میلیون تن  کنسانتره تولید کردیم و ۹۹ درصد برنامه را محقق کردیم. در حالی که طی ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته، یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن کنسانتره تولید شده بود و بر همین اساس فولاد سنگان افزایش ۶۷ درصدی تولید کنسانتره را رقم زد.

معاون تولید و بهره وری فولاد سنگان به بزرگترین مانع و مشکل برای تولید در این شرکت قطع برق و گاز در مقاطع مختلف سال اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های ما بحث انرژی و به خصوص مشکل برق در تابستان و مشکل گاز در زمستان است وبا توجه به اینکه نیروگاه‌های ما گازی هستند نگران هستیم با مشکل گاز وبرق مواجه شویم. در تابستان امسال علی‌رغم قطعی برق و تعطیلی کارخانه در مقاطع مختلف این شرکت توانسته است به سطح قابل قبولی از تولید برسد. هرچند باید اذعان کرد در سال جاری به مراتب شرایط بهتری را نسبت به سال گذشته از نظر قطعی یا کمبود حامل‌های انرژی تجربه کردیم ولیکن این مسئله کماکان یک چالش برای صنعت کشور است.

وی دیگر چالش صنعت فولاد کشور و از جمله شرکت فولاد سنگان را موضوع حمل عنوان کرد و افزود: ظرفیت زیرساخت ریلی کشور و منطقه سنگان جوابگوی میزان تولید گندله و سایر محصولات در منطقه سنگان نیست و در تمام این سال‌ها ظرفیت حمل ریلی و خطوط راه اهن به اندازه  ظرفیت تولید شرکت‌ها رشد نکرده است و این امر باعث ایجاد چالش در حمل محصولات تولیدی شده است که به طور کلی زنجییره تولید فولاد و صادرات را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این معاون ارشد گفت: اگر بحث کمبود برق و گاز برطرف شود و تولید کامل تری داشته باشیم، حمل یکی از مشکلاتی است که به طور جدی‌تر با آن مواجه خواهیم شد چرا که عدم حمل به موقع محصول ضمن تاثیر بر کیفیت، دپوسازی آن، در مسیری معکوس تولید را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و هزینه‌هایی نظیر نگهداری و انباشت را نیز تحمیل خواهد نمود.

معاون تولید و بهره برداری فولاد سنگان در خصوص تأمین مواد اولیه این شرکت افزود: برای تامین به موقع و پایدار محصول تمهیداتی از سوی شرکت اندیشیده شده که خودمان را تجهیز کنیم و اقداماتی هم در این خصوص انجام شده است و انشالله بتوانیم ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن سنگ مورد نیاز را تأمین نماییم.

شمسی نیا همچنین در پایان به استراتژی فولاد سنگان در آینده اشاره کرد و گفت: برای بحث افزایش تولید در آینده واحد گندله سازی پتانسیل  این را دارد  که تا ۷.۵ میلیون تن زیر سقف بتواند افزایش  تولید بدهد که پروژه تعریف شده است. امیدواریم طبق برنامه عمل شود  و در سال آینده بیش از ۶ میلیون تن و در دو سال آینده به ۷ و نیم میلیون تن ظرفیت برسیم. به طبع این موضوع احتیاج به خوراک کنسانتره داریم که احداث یک واحد  کنساتنره ۲ ونیم میلیون تنی در  دستور کار شرکت قرار دارد و عملیات اجرایی آن در حال آغاز می‌باشد. احداث کارخانه ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره و افزایش ظرفیت ۲.۵ میلیون تنی گندله، توازن تولید شرکت را حفظ خواهد نمود و ظرفیت واحد کنسانتره سازی و گندله سازی هر کدام به ۷ و نیم میلیون تن خواهد رسید.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت

۳۱ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۵:۴۱

بورس

۱۸ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

افت ۸ هزار واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲

افت ۵ هزار و ۱۸۲ واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۵:۴۹

ثبت پنجمین ریزش متوالی بورس