طرح‌‌‌های معدنی در مناطق کمتر توسعه‌‌‌یافته - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۹ آبان ,۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵

طرح‌‌‌های معدنی در مناطق کمتر توسعه‌‌‌یافته

معاون طرح‌‌‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: به‌‌‌زودی خروجی‌‌‌های ارزشمندی از طرح‌‌‌های معدنی معرفی می‌شود که در مناطق کمتر توسعه‌یافته است و این طرح‌‌‌ها به آبادانی کشور منجر خواهد شد.

به گزارش توسعه۲۴؛ حسام مقدم‌‌‌علی در نشست خبری اظهار کرد: ‌‌‌با تعاملاتی که در دو سال گذشته با مجموعه‌های زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده است، شاهد افزایش طرح‌‌‌های توسعه‌ای معادن در مناطق مختلف، به‌‌‌ویژه مناطق کمتر توسعه‌یافته هستیم.وی افزود: با توجه به ظرفیت کشور، یک طرح مطالعاتی درباره عناصر نادر خاکی و استراتژیک اجرا شده که به کشف ١۶عنصر استراتژیک انجامیده است و امکان فرآوری آنها وجود دارد. در همین راستا یک بسته برون ‌مرزی نیز تهیه شده است.

معاون طرح‌‌‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به مطالعات انجام‌شده در سازمان زمین‌‌‌شناسی، ادامه‌‌‌داد: لیتیوم جزو این ۱۶عنصر استراتژیک است. اگر بخواهیم به نُرم‌‌‌های بین‌المللی توجه کنیم باید به دنبال عیار بالا باشیم، در حالی که در کشور عیار بالا نداریم و در فلزاتی مانند سرب و روی نیز واردات انجام می‌شود. وی با اشاره به استانداردهای آزمایشگاهی در عناصر معدنی، گفت: آزمایشگاهی در استان البرز راه‌اندازی شده که تخصصی است.

واردات دانش فنی از روسیه و چین

مقدم‌‌‌علی بیان ‌‌‌کرد: با روسیه و چین مذاکره‌هایی انجام شده است تا بتوانیم دانش فنی وارد کنیم. از آنجا که اکتشاف تجربه‌‌‌محور است، باید از ظرفیت کشورهای دیگر بهره برد. ضمن اینکه در داخل کشور توانمندی‌‌‌های خوبی وجود دارد.

وی از صدور ٢٠٠پروانه اکتشاف از زمان آغاز به‌‌‌کار دولت سیزدهم خبر داد و گفت: صدور پروانه‌ها نسبت به سال‌های گذشته دو برابر افزایش یافته است. صدور پروانه‌‌‌ها به ‌‌‌گواهی‌‌‌های اکتشاف منجر می‌شود که نزدیک به ١٨ماه زمان ‌می‌برد.

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو عنوان کرد: امسال محدوده‌هایی را که‌ درصد تحقق بالاتری دارند در اولویت قرار داریم که ١۵معدن شناسایی شده است و در سال آینده نیز ٢۵معدن در دستور کار است.وی به طرح‌های معدنی طلا اشاره کرد و گفت: سالانه ١٠تن طلا در کشور تولید می‌شود و هدف‌‌‌گذاری و چشم‌انداز سال ١۴٠٩ ‌‌‌تولید ۲۵تن طلاست.

مقدم‌‌‌علی عنوان‌‌‌کرد: برنامه‌های منسجمی برای شناسایی و اکتشاف معادن طلا در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، معدن طلای هیرد در استان خراسان‌جنوبی ١۵سال پیش شناسایی شد، اما اکتشاف کامل نشده بود و تاکنون ١٠٠کیلو طلا در این معدن تولید شده که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. هدف‌گذاری شناسایی و اکتشاف معادن طلا نیازمند ٨٠٠‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است.

معاون طرح‌‌‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو با بیان اینکه ۴۰محدوده معدنی مس در کشور وجود دارد، گفت: این معادن بیشتر در حوزه شرق کشور است که یک‌معدن دیگر نیز معرفی خواهد شد. نزدیک‌‌‌به ۵٠طرح در حوزه معدنی و صنایع معدنی در ایمیدرو دنبال می‌شود که هر یک از این طرح‌ها و پروانه‌های اکتشاف یک‌طرح توسعه‌‌‌ای است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس

۱۸ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

افت ۸ هزار واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲

افت ۵ هزار و ۱۸۲ واحدی شاخص بورس