تحول صنعت فولاد با قدرت هوش مصنوعی - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۲۴ مهر ,۱۴۰۲ - ۱۶:۴۵

تحول صنعت فولاد با قدرت هوش مصنوعی

علی رغم اینکه هوش مصنوعی یک راه حل نسبتا جدید در حوزه فناوری است، اما توانسته است به مشاغل مختلفی راه پیدا کند. در واقع هر نوع سیستمی که مبتنی بر دانش باشد و این دانش خود را از داده‌های ورودی دریافت کند می‌تواند از هوش مصنوعی در هدایت سیستم خود استفاده کند.

به گزارش توسعه۲۴؛ با اهمیت هوش مصنوعی در صنعت فولاد با هم بیشتر آشنا شویم. علی رغم اینکه هوش مصنوعی یک راه حل نسبتا جدید در حوزه فناوری است، اما توانسته است به مشاغل مختلفی راه پیدا کند. در واقع هر نوع سیستمی که مبتنی بر دانش باشد و این دانش خود را از داده‌های ورودی دریافت کند می‌تواند از هوش مصنوعی در هدایت سیستم خود استفاده کند. علاوه بر این، کسب و کارهای تولیدی می‌توانند از این داده ها برای پایدارتر کردن و توسعه دادن مدل کسب و کار خودشون استفاده کنند تا بهره وری و یا کیفیت محصولات تولیدی خود را بالا ببرند.

هر ساله از چرخه تولید تا مصرف فولاد که اصطلاحا به آن زنجیره فولاد گفته میشه، مقادیر شگفت انگیزی از داده ها تولید میشوند. اما در گام اول لازم است موانع صنعت فولاد در فرایند تولید شناسایی شوند. اولین مشکل این است که فرایندهای تصمیم گیری، اغلب توسط اپراتورهای صورت میگیرد.

هزینه یادگیری و آموزش این نیروها پیش از ورود به فرایند تولید از یکسو و محدودیت بٌعد مسافت و جابجایی به محل کار برای کارکنان از سوی دیگر یک مانع برای تولید داده ها در بخش تولید به حساب می آیند. اما تصور کنید که از هوش مصنوعی برای بسیاری از فرایندها استفاده شود چرا که بسیاری از این فرایندها را میتوان از راه دور و با استفاده از machine learning انجام داد.

در تعریف فرایندها، در هر سطح و جایگاهی که باشد، داده ها نقش مهمی دارند و اغلب این داده ها در طول زمان تغییر می‌کنند. از طرفی این داده ها ممکن است در طول دوره های مختلف زمانی، تحت تاثیر مواردی همچون جنگ و یا همه گیری کرونا قرار گیرند و حجم داده های ورودی را به حداقل برسانند. در این مواقع هوش مصنوعی می‌تواند انحرافات ایجاد شده در داده ها را به خوبی شناسایی کند و با اصلاح فرایند به گونه ای عمل کند که خطاها تکرار نشوند.

هوش مصنوعی به چندین دلیل می‌تواند در صنعت فولاد مورد استفاده قرار بگیرد. اول اینکه ماشین ها در هوش مصنوعی محدود به یادگیری فعالیت‌های رایج نیستند، بلکه آنها می‌توانند الگوها را نیز بیاموزند و بدین ترتیب سطح بالایی از درک اطلاعات که دریافت آنها توسط مغز انسان تصور نمی‌شود، توسط ماشین‌های هوش‌مصنوعی یادگیری و به مرحله اجرا در می آید.

علاوه بر این، هوش مصنوعی میتواند در موقعیت های مخاطره آمیز برای جان انسان ها بجای اپراتور مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین به نیروی کار نیز فرصت داده می‌شود که بر روی وظایفی با ارزش افزوده بیشتری مشغول بکار شوند.

همچنین هوش مصنوعی در پیش بینی مکانیسم‌ها و مدل های مبتنی بر داده می‌تواند بسیار مفید و دقیق عمل کند.

صنعت فلزات ستون فقرات رشد اقتصاد جهانی است. با اینحال صنعت فلزات به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انتشار گازهای گلخانه ای، باید اقدامات کربن زدایی را برای مبارزه با تهدید تغییرات آب و هوایی انجام دهد. آیا سهم گازهای گلخانه ای تولید شده در صنعت فولاد را می‌دانید؟ انجمن جهانی فولاد تخمین زده است که ۸ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای توسط صنعت فولاد تولید میشود. بنابراین بسیار مهم است که صنایع فولاد و تمامی صنایع وابسته به آن تحت سایه تکنولوژی جدید به فعالیت خود ادامه دهند.

ارائه این آمار در رابطه با صنعت فولاد و هوش مصنوعی چه معنایی دارد؟ گفته میشود که با احتمال افزایش سرسام آور تقاضا و فشار برای کاهش اثرات گازهای گلخانه ای، این صنعت باید پذیرای فناوری های دیجیتالی سازی و هوش مصنوعی باشد. بنابراین صنعت فولاد میتواند با پشتیبانی از فناوری های جدید از جمله اینترنت اشیاء و محاسبات ابری، به تولیدکنندگان این امکان را بدهد که به بهینه سازی دارایی های خود بپردازد. در همین رابطه، مجمع جهانی اقتصاد تخمین می زند که دیجیتالی شدن می تواند ۴۰۰ میلیارد دلار را در صنعت فلزات در دهه آینده باز کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس