تامین ۹۰ درصد نیاز پتروشیمی در داخل - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۷ آذر ,۱۴۰۲ - ۱۶:۴۳

تامین ۹۰ درصد نیاز پتروشیمی در داخل

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار شرکت صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ما به میزان ۱۳ تا ۱۴ میلیارد تومان با شرکتهای دانش بنیان قرارداد منعقد کرده ایم، گفت: باید تمام نیازمندی ها فارغ از معادلات سیاسی، فشار اقتصادی و تحریم و جنگ از داخل فراهم شود،

به گزارش توسعه۲۴؛ معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار شرکت صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ما به میزان ۱۳ تا ۱۴ میلیارد تومان با شرکتهای دانش بنیان قرارداد منعقد کرده ایم، گفت: باید تمام نیازمندی ها فارغ از معادلات سیاسی، فشار اقتصادی و تحریم و جنگ از داخل فراهم شود، ما باید به گونه ای قوی باشیم که در دنیا سرآمد باشیم و این جز با اعتماد به داخل و دانش بنیان ها محقق نمی شود.

حسن نشان زاده در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید سیگنالهای مثبت از صنایع و دانش بنیان ها به جامعه منتقل شود تا باعث نشاط شود، اظهار داشت: در تمام اسناد بالادستی به اندازه کافی برای حمایت از دانش بنیان ها، قوی شدن اقتصاد و خروج از اقتصاد نفتی تاکید شده اما آنچه می بینیم عدم اجرای اسناد و مغفول ماندن این موضوع در افق ۱۴۰۴ و همچنین بند ۱۳ و ۱۵ اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: اقتصاد زمانی قوی می شود که کمترین وابستگی را داشته باشد و همه چیز تحت کنترل باشد و در حوزه لایسنس و کاتالیست و تجهیزات وابستگی نداشته باشیم، ما یکی از کشورهای هستیم که به لحاظ نیروی انسانی مشکلی نداریم اما این پتانسیل به سمتی نرفته که نیاز حداکثری را تامین کند و روی پای خودمان بایستیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه مجموعه زمانی می تواند قوی باشد که همه امکانات بسیج شود، تاکید کرد: امروز ۹۰ درصد نیاز پتروشیمی از داخل تامین می شود به طوری که به عنوان مثال ۲ مجموعه در هلدینگ ۳.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری داشته اند که عمده تجهیزات و گلوگاه اصلی آن برای اولین بار در کشور طراحی، خریداری، نصب و راه اندازی شد.

وی گفت: اگر می خواهیم قوی باشیم باید سعی کنیم خودمان را تقویت کنیم و تجهیزات را بسازیم و در این راستا بزرگترین برگ برنده هلدینگ این بود که با استفاده از شرکتهای دانش بنیان نگاه به داخل داشته است.

نشان زاده با بیان اینکه ما به میزان ۱۳ تا ۱۴ میلیارد تومان با شرکتهای دانش بنیان قرارداد منعقد کرده ایم، خاطرنشان کرد: باید تمام نیازمندی ها فارغ از معادلات سیاسی، فشار اقتصادی و تحریم و جنگ از داخل فراهم شود، ما باید به گونه ای قوی باشیم که در دنیا سرآمد باشیم و این جز با اعتماد به داخل و دانش بنیان ها محقق نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه هر صنعتی نگاه به بیرون داشته باشد، آسیب پذیر می شود، گفت: علاوه بر لزوم توسعه درون هر مجموعه ای؛ باید صنعت پیرامونی خود را نیز قوی کنیم، یعنی شرکتهای دانش بنیان، مراکز علمی و صندوق پژوهشی و فنی باید قوی شوند و در این صورت رشد همه جانبه خواهیم داشت و صنایع پایین دست پتروشیمی نیز رشد خواهند کرد.

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه امسال بخش عمده محصولات جامد و پلیمری صادراتی بوده اند، خاطرنشان کرد: این بدان معناست که ظرفیت خالی پایین دست که ارزش افزوده بالایی دارد فعال شده است.

وی با بیان اینکه ما بدنبال تقویت شرکتهای دانش بنیان هستیم، ابراز امیدواری کرد که رویداد پتروفن طی ۵ سل آینده ۱۰ درصد نیازهای صنعت را تامین کند.

نشان زاده بیان داشت: پارسال ۸۰ نیاز فناورانه احصاء و ۱۳ قرارداد منعقد شد که البته بخشی مربوط به گذشته بود امسال باتوجه به اینکه حوزه شمول بیشتر شده ۲۳۰ نیاز فناورانه احصاء شده است.

وی در پاسخ به ایلنا درباره رقم صرفه جویی ارزی با استفاده از شرکتهای دانش بنیان داخلی توضیح داد: ما سالانه ۴۰۰ میلیون دلار صرف خرید کاتالیست می کردیم که اکنون این رقم نصف شده است، در صنعت پی وی سی ۸۰ درصد کاتالیست مورد نیاز از داخل تامین می شود، در هر حال اکنون در حوزه صنعت کاتالیست به جز چند مورد که توجیه ساخت داخل ندارد، خودکفا هستیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: در خصوص پروژه گچساران ۱.۲ میلیارد دلاربودجه هزینه شده که از این میزان ۷۰۰ میلیون دلار ارزی بوده اما ۲۵۰ دلار ارز استفاده شده و ۶۰ درصد  بودجه ارزی تبدیل به ریال شده و به این ترتیب صرفه جویی و جلوگیری از خروج ارز را شاهد بوده ایم.

در ادامه رضا سلطانعلی زاده اظهار داشت: ۹۲۸۰ شرکت دانش بنیان وجود دارد که از سال ۸۹ این شرکتها در صنایع مختلف به تجاری سازی ورود کرده اند اما تنها ۱۰ درصد محصولات آنها به پتروشیمی مربوط است.

وی افزود: مهمترین مسئله دانش بنیان در پتروشیمی اقتصادی کردن محصولات است و در رویداد پتروفن سعی بر آن شده تا شرکت‌ های دانش بنیان خود را معرفی کرده و نیاز شرکت‌ ها را برطرف کنند.

دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در حوزه توسعه بازار اقتصاد دانش بنیان خاطر نشان کرد: رویداد پتروفن امسال با شناسایی نیازهای فناورانه شرکت‌های پتروشیمی تابعه در هفت حوزه اصلی و مرتبط صنعت، شامل بهبود و تحول در فرآیند، برق و ابزار دقیق، تجهیزات ثابت و دوار، دیجیتالیزاسیون، دانش فنی فرایندی و توسعه محصول، مواد شیمیایی و کاتالیست و همچنین آب، انرژی و محیط زیست گام ارزشمندی در راستای به همرسانی شرکت‌ های هلدینگ خلیج فارس و زیست بوم دانش‌بنیان کشور به منظور تکمیل و توسعه زنجیره تأمین، زنجیره ارزش، توسعه فناوری و خودکفایی بر می‌دارد.

رشید قانعی نیز با بیان اینکه هلدینگ خلیج فارس در سال‌های اخیر تحولاتی داشته است، اظهار داشت: یکی از حوزه ها پیشرفت و سرمایه گذاری و به فناوری و توسعه دانش بنیان‌ها است.

وی ادامه داد: همه ساله شرکتهای دانش بنیان در کیش توانمندی های خود را ارائه می دادند امسال نیاز به رویدادی داشتیم که شرکتهی دانش بنیان نیازهای ما را بدانند و بر آن اساس تولید ارائه دهند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی خلیج فارس تاکید کرد: امسال گردهمایی به صورت ملی برگزار خواهد شد یعنی تمامی هلدینگها در آن مشارکت دارند که نیاز خود ر به شرکتهای دانش بنیان اعلام کنند. بنابراین زمانی که رویدادی در سطح ملی برگزار می‌ شود به امکانات ملی نیاز دارد که در این راستا معاونت علمی ریاست جمهوری، صندوق توسعه و شکوفایی، NPC و پژوهشگاه نیز حضور دارند

وی ابراز امیدواری کرد که این رویداد همه ساله تقویت شده و توسعه پیدا کند.

قانعی با تأکید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بر تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی اشاره و اظهار داشت: این شرکت ۶ طرح در حوزه پایین‌دستی در حال اجرا دارد که به طور متوسط ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت دارند.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس تصریح کرد: متوسط ارزش محصولات هلدینگ خلیج فارس هم‌اکنون بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است و این شرکت براساس برنامه می‌خواهد این رقم را به ۲ برابر یعنی نزدیک ۱۰۰۰ دلار برساند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس