اختصاص ۴۰ درصد از درآمد فروش محصولات فرعی گازی به‌هدفمندی یارانه‌ها - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۶ آذر ,۱۴۰۲ - ۱۸:۲۶

اختصاص ۴۰ درصد از درآمد فروش محصولات فرعی گازی به‌هدفمندی یارانه‌ها

بر اساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳، به میزان ۴۰درصد از درآمد شرکت ملی گاز ایران از فروش محصولات فرعی گازی به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود.

به گزارش توسعه۲۴؛ تا پیش از این، درآمد حاصل از فروش داخلی و صادراتی محصولات فرعی گازی از جمله اتان، پروپان، بوتان، پنتان و گوگرد به‌صورت ۱۰۰درصدی در اختیار شرکت ملی گاز ایران بود و این شرکت، این درآمد را در توسعه شبکه گازرسانی و انجام تعمیرات و امور مربوطه هزینه می‌کرد.

برای اولین بار در لایحه بودجه سنواتی کشور، دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ پیشنهاد داده که ۴۰درصد از این درآمد، به صورت مستقیم به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز شود.

در متن بند ۱ بخش الف تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۳ آمده است: “در راستای اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها تمامی دریافتی‌های منابع قانون مذکور علاوه بر ۴۰درصد از منابع ریالی و ارزی حاصل از فروش داخلی و صادرات محصولات فرعی گازی از جمله اتان، پروپان، بوتان، پنتان و گوگرد به‌استثنای عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، حق بیمه مشترکان گاز طبیعی، منابع حاصل از آب و برق و عوارض گازرسانی (به‌ترتیب موضوع مواد ۱۲ و ۶۵ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)) و حق بیمه منازل مسکونی در اجرای مواد ۲ و ۴ قانون تأسیس صندوق یبمه همگانی حوادث طبیعی، به میزان هفت‌هزار و پانصد و هشتاد هزار میلیارد ریال توسط شرکت‌های تابعه وزارت نفت بابت دریافتی حاصل از فروش داخلی فرآورده‌های نفتی، فروش صادراتی فرآورده‌های نفتی، فروش داخلی گاز طبیعی با احتساب عوارض و مالیات ارزش افزوده و فروش خوراک گاز به پتروشیمی‌ها و سوخت صنایع، به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.”

منابع هدفمند سازی یارانه ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ با رشدی ۱۵ درصدی به ۷۵۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه سال گذشته حدود ۶۵۹ هزار میلیارد تومان بوده است. بخشی از این رشد ۱۵ درصدی منابع هدفمندی، به دلیل اضافه شدن ۴۰درصد درآمد حاصل از فروش داخلی و صادراتی محصولات فرعی گازی از جمله اتان، پروپان، بوتان، پنتان و گوگرد است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس