احداث 4500 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر از طریق ماده 12 قانون رفع موانع تولید - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۱۵ مهر ,۱۴۰۲ - ۱۸:۱۶

احداث 4500 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر از طریق ماده 12 قانون رفع موانع تولید

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق گفت: احداث فوری۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی در کشور به تصویب شورای عالی اقتصاد رسید.

به گزارش توسعه۲۴؛ محمود کمانی، رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران گفت: بر اساس نیاز کشور به توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و ناترازی‌های برق در جلسه اخیر شورای عالی انرژی با حضور رییس‌جمهور مقرر شد 30 هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در یک بازه زمانی 5 ساله احداث شود، که این تصمیم فراتر از برنامه‌هایی است که تاکنون برای توسعه انرژی‌های تجدید پذیر داشته‌ایم.

وی ادامه داد: بر این اساس جلسه‌هایی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری تشکیل و مقرر شد 15هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر خورشیدی در 3 فاز طی 3 سال احداث شود.

کمانی گفت: در گام نخست بنا به تصویب شورای عالی اقتصاد، به صورت ویژه و فوری مجوز احداث 4 هزار و 500 مگاوات نیروگاه‌های خورشیدی صادر شد، که دوره احداث این نیروگاه‌ها تا قبل از دوره پیک مصرف سال 1403 در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران همچنین عنوان کرد: 10 هزار و پانصد مگاوات باقی مانده از طرح احداث 15000 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر، با تأمین مالی از طریق فاینانس خارجی احداث می‌شود که این نیروگاه‌ها پس از اخذ مجوزهای قانونی در سال های 1403 و 1404 احداث خواهند شد.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: روش احداث این چهار هزار و 500 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر از طریق ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر بوده که با خرید برق با حداکثر نرخ 7.3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت و به مدت5 سال است.

وی افزود: همچنین این قرارداد 25 ساله منعقد می‌شود که 5 سال آن از محل سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شودو بقیه آن هم بسته به روش‌هایی خواهد بود که سرمایه‌گذار با وزارت نیرو توافق خواهد کرد که می‌تواند برق را به شبکه داده و از منافع حاصل بهره‌مند شود.

معاون وزیر نیرو از اعلام فراخوان برای این امر در آغاز این هفته خبر داد و گفت: شرکت‌های توانمند بزرگ می‌توانند در این امر شرکت کنند.

وی افزود: انجام مناقصه پس از ارزیابی کیفی شرکت‌های علاقمند و بین شرکت‌های تائید شده صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تأمین مالی این پروژه‌ها با تفاهمی که با صندوق توسعه ملی صورت گرفته است با مشارکت این صندوق و سرمایه‌گذاران صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس

۱۸ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

افت ۸ هزار واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲

افت ۵ هزار و ۱۸۲ واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۵:۴۹

ثبت پنجمین ریزش متوالی بورس