آذربایجان‌‌‌غربی توان تولید ۱۰‌درصد نیاز بازار سنگ‌‌‌های تزئینی دنیا را دارد - پایگاه خبری توسعه24 | پایگاه خبری توسعه24

۹ آبان ,۱۴۰۲ - ۱۶:۲۶

آذربایجان‌‌‌غربی توان تولید ۱۰‌درصد نیاز بازار سنگ‌‌‌های تزئینی دنیا را دارد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت بسیار خوب حوزه سنگ‌‌‌های تزئینی در استان گفت: این استان توان تولید ۱۰‌درصد نیاز بازار این سنگ‌‌‌ها را در دنیا دارد ولی باید زمینه تجارت در این خصوص با ایجاد‌سازوکارهای مناسب فراهم شود.

به گزارش توسعه۲۴؛ عبدالحمید سرتیپی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: در صورتی‌‌‌که کنسرسیوم صادرات سنگ‌‌‌های تزئینی در آذربایجان‌‌‌ غربی راه‌اندازی شود، ظرفیت قابل‌توجهی از صادرات این سنگ‌‌‌ها به کشورهای مختلف دنیا و بازارهای جهانی را خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: طبق آمارها، ظرفیت تولید سنگ‌‌‌های تزئینی در آذربایجان غربی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰‌هزار تن در سال است ولی در حال حاضر حدود ۸۳۳‌هزار تن تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: در یک سال گذشته حدود ۷۴۰ محدوده و پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری معادن استان در راستای احیای این واحدها و خارج شدن از رکود به مزایده گذاشته شده است.

سرتیپی به مزایده اخیر معادن آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: این دوره، بزرگ‌ترین مزایده استان به شمار می‌رود که ۹۸ محدوده اکتشافی، ۱۰۹ محدوده اکتشافی دارای پروانه، ۷۴ معدن دارای پروانه بهره‌برداری، ۱۴ معدن دارای گواهی نامه کشف و چهار محدوده دارای مجوز برداشت برای سرمایه‌گذاری جدید از طریق مزایده عمومی واگذار می‌شود.

وی افزود: با توجه به سرمایه‌گذاری‌‌‌های کلانی که از سال گذشته روی صنایع معدنی در استان اتفاق افتاده، این امر در مقایسه با سایر استان‌ها در نوع خود کم نظیر است و می‌تواند چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد استان به همراه داشته باشد.

آذربایجان غربی غنای قابل‌توجهی در حوزه معدن دارد ولی در سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگرفته و فقط یک‌درصد ارزش افزوده تولیدی استان مربوط به این بخش است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار صنعت
بورس

۱۸ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

افت ۸ هزار واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲

افت ۵ هزار و ۱۸۲ واحدی شاخص بورس

۱۶ اردیبهشت ,۱۴۰۳ - ۱۵:۴۹

ثبت پنجمین ریزش متوالی بورس